little Smile

Nyolcezer éve eszünk rizst… (na jó, nem mi, hanem a kínaiak)

2015 novemberében kínai kutatók megtalálták a világ első rizsföldjét. A hanjingi településmaradványok mellett egy kevesebb mint 100 négyzetméteres kis ültetvény is előkerült.

 

Forrás: http://en.people.cn/n3/2016/0506/c90782-9054269.html

A szóban forgó földek (Forrás)

 

Egy áprilisban tartott konferencián 70 kutató és szakember egyezett meg arról, hogy ez az első ismert, megművelt rizsföld. Szóval tuti! Lin Liugen, a nanjingi intézet igazgatója nagyon megörült az újkőkori településnek és leleteinek, ugyanis a szenült rizsszemek segítségével pontosan meg tudták határozni a falu korát: már i. e. 6000-ben termesztettek ott rizst.

lelet

Edény az újkőkori településről


rizs

8000 éves rizsszemek (Forrás )

 

Ennek örömére íme egy egyszerű, gyors kínai recept:

Chaofan (炒饭, pirított rizs)

Hozzávalók:

chaofan

 

rizs

olaj

szójaszósz (sosem árthat)

só, bors… (ízlés szerint)

és mindenféle maradék, vagy amit megkívánsz

 

 

A chaofan az egyik legkönnyebben elkészíthető étel, csak néhány alapszabályt kell betartani, és máris ráfoghatod, hogy autentikus kínai kaját alkottál.

  1. a rizst meg kell főzni, sós vagy sótlan vízben, kinek, hogy ízlik. A lényeg, hogy előtte ne pirítsuk meg, inkább az a jó, ha kicsit ragacsos, szemben a kőkeménnyel.
  2. a kisütésnél nem muszáj wokot használni, de relatív kevés olajon csináljuk és hirtelen. Tehát melegítsünk kevés olajat, majd tegyünk bele olyanokat, amiket megkívánunk, vagy van maradék. Pl. a tojás elég általános, ezt csak beledobjuk az olajba, és mint a rántottát, megsütjük. Ajánlom még az újhagymát és a fokhagymát, a csirkemell csíkokat, a répacsíkokat, édes paprikát, esetleg káposztát, meg amihez kedved van. Ezeket rövid ideig sütjük csak!
  3. Majd mindet kivesszük egy tányérra, és az üres serpenyőbe teszünk még egy kis olajat.
  4. Ha felforrósodott az olaj, megsütjük a főtt rizst. Közben adhatunk hozzá sót, fehér vagy fekete borsot, szójaszószt, gyömbért, chilit… Majd a végén visszatesszük a tojás+hagyma+stb. kombót és rövid ideig sütjük.
  5. És kész! Itadakimasu! (Na jó, kínaiul nem mondják, hogy jó étvágyat, szóval nem volt választásom…)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!