1974-ben, Mauritiuson játszódik a történet. Az utolsó két vércse vajon egymásra talál? Vagy ez a faj is felkerül a kihalt állatok oly hosszú listájára? Miközben a tudósok már lemondanak a kis szárnyas ragadozóról felsőbb erők lépnek mozgásba.
A Falco punctatus, azaz a mauritius vércse faja 1974-re összesen két szaporodóképes egyedet számlál. A biológusok elkönyvelik kihalását (hiszen 50 egyed alatt már valószínűtlen a faj életben maradása), és a dodó mellé felveszik a IUCN Vörös Listáján a kihalt állatok közé.
Az egész azzal kezdődött, hogy a 17. századtól folyamatosan telepedtek be az édeni szigetre az emberek. Kivágták az erdőket, amivel elpusztították a vércsék élőhelyét. Ennél nagyobb probléma, hogy egyéb állatokat (invazív fajokat) is magukkal hoztak a telepesek: ilyenek voltak a patkányok, macskák, mongúzok vagy makákók. Ezek az állatok felfalták a madarak tojásait, és fokozatosan kiszorították az őshonos vércséket otthonukból. A 20. század közepére a 30 cm magas, 200 grammos sólyom sorsa megpecsételődött.
De mégsem! Carl Jones, madártenyésztő és állatbarát nem hagyta annyiban, mindent elkövetett a kis madarak életben tartására. Vicces belegondolni, hogyan vette rá a madárkákat a szaporodásra:
a valóságban azért nem így történt. A legeredményesebb megoldás annak tűnt, ha a költőpár első néhány tojását elvette, és azt mesterséges környezetben felnevelte. Amikor a kismadarak észrevették a tojások hiányát, még egy fészekaljat leraktak. Így az első fiókákat a védett, mesterséges környezetben, a későbbieket a vércseszülők nevelték fel. Emellett persze fészekőrzés, féregtelenítés és kártevőirtás is szerepelt a természetvédők programjában.
Az 1974-ben indult mentőprogramhoz később sokan csatlakoztak, például a híres természettudós és író, Gerald Durrell is. Mára a helyzet odáig fajult, hogy 250-300 egyedet számlál a populáció. Bár mindenki mindenkinek a rokona, és a Trónok harcából is tudjuk, hogy ez nem vezet jóra… 🙂 DE áldozatos munkával egy fajt talán sikerül megmenteni a kihalástól.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: